POLİTİKA
Giriş Tarihi : 07-09-2023 02:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batıda her geçen gün yaygınlaşan İslam düşmanlığı endişelerimizi artırıyor

Düzgün Barış DENİZ/ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Müslüman Organizasyonları Konseyi (USMCO) heyetini kabul etti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Müslümanlar olarak terörden nefret suçlarına birçok sorunla aynı anda mücadele ediyoruz. Batıda her geçen gün yaygınlaşan İslam düşmanlığı endişelerimizi artırıyor" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batıda her geçen gün yaygınlaşan İslam düşmanlığı endişelerimizi artırıyor
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Müslüman Organizasyonları Konseyi (USMCO) heyetini kabul etti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, ″Müslümanlar olarak terörden nefret suçlarına birçok sorunla aynı anda mücadele ediyoruz. Batıda her geçen gün yaygınlaşan İslam düşmanlığı endişelerimizi artırıyor″ dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Konuşmasına heyet üyelerini selamlayarak başlayan Erdoğan, ″Amerika'daki Müslüman kardeşlerimizin selamını getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. 6 Şubat deprem felaketi ile ilgili olarak yürüttüğünüz çalışmalar ve dayanışmanız için ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Afet bölgesindeki vatandaşlarımız için topladığınız 100 milyon dolara ulaşan ayni ve nakdi yardımlar gönüllerimizin her daim bir olduğunu göstermiştir. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin″ diye konuştu.
'BU AÇIK BİR NEFRET SUÇUDUR VE BARBARLIKTIR'
Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çeken Erdoğan, bu konuda önleyici tedbirler alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
″Müslümanlar olarak terörden nefret suçlarına birçok sorunla aynı anda mücadele ediyoruz. Batıda her geçen gün yaygınlaşan İslam düşmanlığı endişelerimizi artırıyor. Bu hastalıklı ruh hali karşısında Müslümanların seslerinin duyulması için gösterdiğiniz gayretleri yakından izlerken takdirle karşılıyorum. Ümmetimizin İslam düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve yaşadığı ayrımcılığa karşı durması ve birlik içerisinde olması bu tehditle mücadelede hayati öneme sahiptir. Hoşgörüyü ve kardeşliği temel alan sahih İslam anlayışının anlatılması amacıyla üstlendiğimiz görev bu bakımdan mühimdir. Müslüman toplumu olarak Amerika'da güçlü olmanız tüm İslam alemine de örnek oluyor, güç ve ilham kaynağı teşkil ediyor. Müslümanların dünya genelinde yaşadığı sıkıntılar karşısında sizlerin sesinin daha fazla duyulması bu bakımdan gereklidir. Avrupa'da kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı gerçekleştirilen saldırılara ifade özgürlüğü kisvesi altında müsaade edilmesini kabul etmediğimizi her vesile ile ifade ediyoruz. Bu açık bir nefret suçudur ve barbarlıktır. İsveç’te, Hollanda’da ve bilhassa Danimarka'da tekrarlanan saldırılar demokrasi ve insan haklarının bu coğrafyada yerleşmediğini gösteriyor. İslam’a ve Müslümanlara karşı yapılan bu saldırılara göz yumanların insani değerleri ne kadar içselleştirdiklerini her olayda bir kez daha görüyoruz.″
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ve İnsan Hakları Konseyi'nde kutsal kitaplara yönelik her türlü şiddet eylemini, uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendiren kararları hatırlatan Erdoğan, ″Bu kararların uygulamalara yansımalarını temin etmemiz gerektiği de ortadadır. Türkiye olarak ilgili ülkülere bu nefret suçlarını gerçekleştirenlere karşı gerekli tedbirleri almaları konusunda çağrılarda bulunmaya devam ediyoruz. Konuyu aynı hassasiyetle İslam İşbirliği Teşkilatı'mızın gündeminde tutma kararlılığımızı sürdürüyoruz″ diye konuştu.
ABD'DE İSLAM VE TÜRKİYE KARŞITI PROPAGANDALAR
ABD'de İslam'a karşı propagandalar ve Türkiye karşıtı terör propagandalarının önüne geçilmesi için heyet üyelerinin çalışmalarını sıklaştırmalarını isteyen Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 
″Birçoğunuz Amerika'da siyasi çevrelere erişim bakımından önemli roller oynuyorsunuz. Yerel ve federal siyasette temsilcileriniz bulunuyor. Bu etkiyi de kullanarak Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıların ifade özgürlüğü bahanesi ile savunulamayacağını, bunların toplumsal huzur ve istikrarı hedef aldığını, Amerikan Kongresi başta olmak üzere tüm siyasi çevrelere etkili şekilde anlatmanızı bekliyorum. Türkiye karşıtı lobilerin karalama kampanyalarının etkisiz hale getirilmesinde de sizlerin desteğinin faydalı olacağına inanıyorum. Terör örgütleri PKK ve FETÖ'ye dair gerçeklerin Amerikan halkına aktarılması hususunda da katkılarınızı bekliyorum. Amerika’daki Türk toplumu ile yakın temaslarınızın artarak sürmesini temenni ediyorum. İnşallah bizlerde önümüzdeki hafta Amerika ziyaretimizi geniş bir heyetle gerçekleştireceğiz.″
CEMAL: BU SEÇİM ZAFERİ BÜTÜN MÜSLÜMAN DÜNYASININ ZAFERİDİR
ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal ise ″Sizlerle burada olabilmek bizler için memnuniyet kaynağı. Bugün buraya sizleri tebrik etmek için geldik. Tarihi bir seçim zaferi kazandınız. Bu seçim zaferi yalnızca sizlerin zaferi değil bütün Müslüman dünyasının zaferidir. İnanıyoruz ki siz bütün dünyadaki Müslümanlara destek olamaya devam edeceksiniz. Sadece Amerika’daki Müslümanlar değil bütün Müslümanlar sizler için dua ediyor″ dedi.
Toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı. (
Kamuoyu.orgKamuoyu.org