KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-11-2023 11:58

Garanti BBVA, Cumhuriyet’in 100. yılını özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi

İSTANBUL, (DHA) - Garanti BBVA Cumhuriyetin 100’üncü yılını, özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi. Sanatçı Hakan Sorar’ın “Kil ve Kod

Garanti BBVA, Cumhuriyet’in 100. yılını özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi
Garanti BBVA Cumhuriyetin 100’üncü yılını, özel tasarlanan heykellerle ölümsüzleştirdi. Sanatçı Hakan Sorar’ın “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe” adlı eseri Garanti BBVA’nın Zincirlikuyu Genel Müdürlük binasında, Sanatçı Evren Erol’un “Yüz Yıllık Yürüyüş” adlı eseri ise Pendik Genel Müdürlük binasında sergileniyor.

Hakan Sorar’ın, Zincirlikuyu Genel Müdürlük binası içine yerleştirilen “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe” adlı eseri, Anıtkabir’de yer alan ve Anadolu’dan getirilen topraklar gibi, 81 ilden alınan toprakların sıkıştırılmasıyla meydana getirilen bir kaide üzerine kuruldu. Kaide üzerinde yer alan Atatürk maskesi, üç boyutlu modelleme teknikleri ve üç boyutlu kil yazıcılar kullanılarak yapıldı. Eser, Anadolu’nun tarihi zenginliğiyle Atatürk’ün arkeolojiye olan tutkusunu ve ileri görüşlülüğünü simgeliyor, kaide ise Anadolu’nun katmanlı dokusunu ve çeşitliliğini ifade ediyor.

Evren Erol tarafından açık alana özel tasarlanan “Yüz Yıllık Yürüyüş” isimli eser ise Pendik kampüsünün bahçesine yerleştirildi. Geçmişten günümüze Cumhuriyet tarihinin bir yol imgesi ile sembolize edildiği eserde mermer ve bronz malzeme kullanıldı. Mermer form üzerinde bronz stilize figürlerle temsil edilen yürüyüş imgesi, geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan halkın birlik duygusunu ifade ediyor. Eserdeki yukarı açılı diyagonal hareket sonsuza kadar devam edecek duygu, düşünce ve idealleri simgeliyor. Eser üzerinde yer alan farklı boyutlarda 100 adet stilize figür ise heykele bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk’ün portresine dönüşecek şekilde dizildi. Eserdeki figürlerin yürüyüşü de Cumhuriyet idealleri ve düşüncelerinin devam ettiği ve sonsuz olduğu fikriyle kurgulandı.

Heykellerle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yaşına tanıklık etmenin sevincini ve gururunu yaşarken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de özlem, saygı ve sevgiyle anıyoruz. Atamızın bize emanet ettiği Cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusunu, bir dizi etkinlikle kutlarken ülkemizin yetiştirdiği sanatçılarımızdan da bizim için kalıcı ve özel eserler tasarlamasını istedik. 100’üncü yıl anısına Cumhuriyetin kuruluş mücadelesine, Atatürk’ün düşünce ve ideallerine saygımızı Hakan Sorar’ın “Kil ve Kod: Topraktan Geleceğe” ve Evren Erol’un “Yüz Yıllık Yürüyüş” eserleriyle ölümsüzleştirdik. Zincirlikuyu ve Pendik binamızda sergilenen eserler çalışanlarımız ve bankamızın misafirleri için geçmişe övgü ve geleceğe ilham olacak şekilde tasarlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önemden yola çıkarak 100’üncü yıl kutlamalarımızı iki sanat eseri ile taçlandırdığımız için çok mutluyuz. Bu eserleri ortaya çıkaran sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kamuoyu.orgKamuoyu.org