POLİTİKA
Giriş Tarihi : 26-01-2023 12:42

Siyasilerin demeçlerine seçim dönemine özel inceleme

İSTANBUL, (DHA) - Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (IFCN) İlkeler Kılavuzu imzacısı olarak faaliyet gösteren doğrulama organizasyonu Teyit, seçim döneminde siyasetçilerin mitinglerde, televizyonlarda ve sosyal medyadaki demeçlerinde yer alan iddiaları incelemeye başladı. Bu süreçte Türkiye’den ve yurt dışından 27 farklı kurumda kamuoyu araştırmaları, seçmen tercihleri, söylem analizi ve gazetecilik alanında çalışan 31 uzmanın görüşlerine başvuruldu

Siyasilerin demeçlerine seçim dönemine özel inceleme
Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (IFCN) İlkeler Kılavuzu imzacısı olarak faaliyet gösteren doğrulama organizasyonu Teyit, seçim döneminde siyasetçilerin mitinglerde, televizyonlarda ve sosyal medyadaki demeçlerinde yer alan iddiaları incelemeye başladı. Bu süreçte Türkiye’den ve yurt dışından 27 farklı kurumda kamuoyu araştırmaları, seçmen tercihleri, söylem analizi ve gazetecilik alanında çalışan 31 uzmanın görüşlerine başvuruldu.

Doğrulama organizasyonu, ilk siyasetçi demeci incelemelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü Sera Kadıgil, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay gibi isimlerin demeçlerine yer verdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Teyit Editörü Emircan Saç, “Seçim dönemlerinde siyasiler, yanıltıcı bilgiler kullanabiliyor. 2023 seçimleri giderek yaklaşırken yanlış, çarpıtılmış veya bağlamından koparılmış bilgilerin yayılmasını önlemek ve hesap verilebilir bir seçim sürecine katkıda bulunmak amacıyla ‘Demeç Kontrolü’ çalışmamıza başladık” dedi.

METODOLOJİ 31 UZMANIN KATKISIYLA OLUŞTURULDU

Çalışma kapsamında siyasetçi demeçlerini incelemek için ayrı bir metodoloji oluşturuldu. Bu süreçte Türkiye’den ve yurt dışından 27 farklı kurumdan 31 uzmanın görüşlerine başvuruldu.

Uzmanların katılımıyla hazırladığı metodoloji ışığında Teyit, siyasi parti liderlerinin, parti sözcülerinin, gündemde etki yaratan ve Twitter'da 2 milyonu aşkın takipçisi olan aktif siyasetçilerin demeçlerini takip edeceğini duyurdu. Doğrulama organizasyonu Teyit, siyasetçi demeçlerini incelerken bilgileri yalnızca 'doğru' veya 'yanlış' olarak nitelemeden, yanıltıcı yönüne vurgu yapıp bağlamı aktarmaya odaklanıyor. Siyasetçiler tarafından demeç konusu haline getirilen bilgileri çarpıtma, bağlamdan koparma, desteksiz/dayanaksız, doğru ama…, uydurma, abartma ve cımbızlama gibi kategorilerle sınıflandırıyor.

KULLANICILAR YANILTICI BİLGİ PAYLAŞAN SİYASETÇİLERİ UYARABİLECEK    

Teyit’in seçim dönemi Demeç Kontrolü çalışmasına kullanıcılar da katılabilecek. Teyit.org adresini ziyaret eden kullanıcılar, yanıltıcı bilgi paylaşan siyasetçileri uyarabilecek ve analizi sosyal medya hesaplarında paylaşabilecek.

“ÇALIŞMALARIMIZ AKTİF SİYASETÇİLERİ HESAP VERMEYE DAVET EDECEK”

Organizasyonel ve editoryal süreçlerinin tarafsızlık, bağımsızlık ve şeffaflığa dayalı olduğunu      hatırlatan Teyit Editörü Emircan Saç, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Teyitçiliğe dair altı yıllık birikimimiz ve önceki seçimlerden elde ettiğimiz tecrübeyle siyasetçilerin demeçlerini, incelediğimiz şüpheli bilgiler yelpazesine dahil ederek seçmenlerin doğru bilgiyi referans almasını amaçlıyoruz. Böylece siyasetçilerin seçmenlere aktardıkları bilgilerde daha şeffaf, paylaştıkları yanıltıcı bilgilerde ise hesap verebilir konuma gelmesini hedefliyoruz. Çalışmalarımızın aktif siyasetçileri hesap vermeye davet eden bu işlevinin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.”

 

 

Kamuoyu.orgKamuoyu.org