POLİTİKA
Giriş Tarihi : 23-01-2023 17:49

YRP'li Aydal: Türkiye S-400 füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemeli

ANKARA, (DHA)-YENİDEN Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, ABD’nin, Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasına itirazlarının temel sebebinin, çok gizli özelliklere sahip görünmez hayalet olarak tanımlanan F-35 uçağının sırlarının S-400 füzeleri tarafından açığa çıkartılma korkusu olduğunu söyleyerek, “Türkiye asla S-400 füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemelidir” dedi

YRP'li Aydal: Türkiye S-400 füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemeli
YENİDEN Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, ABD’nin, Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasına itirazlarının temel sebebinin, çok gizli özelliklere sahip görünmez hayalet olarak tanımlanan F-35 uçağının sırlarının S-400 füzeleri tarafından açığa çıkartılma korkusu olduğunu söyleyerek, “Türkiye asla S-400 füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemelidir” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeleri devam eden F-35 sorununa ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Washington yönetimi ile Türkiye arasında büyük sorun olan F-35 savaş uçağı alımında Türkiye’nin çok önemli bir kozunu kaybettiğini belirten Aydal, “Bilindiği üzere ABD, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alması üzerine Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarma kararı almıştı. Bu kararla, Türkiye 1,4 milyar dolar yatırım yaptığı, orta gövdede motor tahrik sistemine bağlı önemli 139 parçasını imal ettiği programdan uzaklaştırılmıştır. Yapımı tamamlanmış ve mülkiyeti alınarak Türk bayraklı hale getirilmiş altı adet F-35 teslim edilmemiştir. ABD Kongresi, savunma bütçesinde, Türk uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması konusunda Pentagon'a yetki vermişti. Yine anlaşma çerçevesinde, 2022 yılı sonuna kadar vermeye yükümlü olduğu 30 adet F35A uçakları da maalesef gönderilmemiştir. Türkiye’ye uçak vermeyen ABD, kendi çıkarları doğrultusunda Türk Firmalar tarafından üretilen parçaları 2022 yılı sonuna kadar alacağını ifade etmiş, bu parçaların Batılı şirketler tarafından imal edilebilmesi için zaman kazanmıştır. Türkiye de maalesef, F-35’e ait önemli parçaların üretimi sebebiyle elinde bulunan bir kozu kaybetmiştir. Bu koz, Eylül 2021’den bu yana ABD’den istenen 40 adet F-16 Viper uçağının tedariki ve 79 F-16’nın modernizasyonu konularındaki destek karşılığı olarak kullanılabilirdi” diye konuştu.

‘ABD, S-400 KONUSUNDA TÜRKİYE’YE ÇİFTE STANDART UYGULUYOR’

ABD’nin, Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasına itirazlarının temel sebebinin, çok gizli özelliklere sahip görünmez-hayalet olarak tanımlanan F-35 uçağının sırlarının S-400 füzeleri tarafından açığa çıkartılma korkusu olduğunu ifade eden Aydal, “Eğer S-400 füze sistemleri sadece Türkiye tarafından alınmış olsaydı, ABD’nin bu gerekçesinde haklılık payı bulunabilirdi. Bilindiği gibi bu sistemin bir alt modeli bulunan S-300 sistemleri, yine NATO üyeleri olan Yunanistan’da ve Slovakya’da konuşlu bulunmaktadır. Benzer şekilde, S-400 füze sistemleri, bağlantısızların en önemli üyesi bulunan Hindistan’da da bulunmaktadır. Hindistan 5 milyar dolar vererek beş ünite S-400 satın almıştır. Eğer Rusya Federasyonu F-35 ile ilgili herhangi bir bilgiyi öğrenmek isterse, Hindistan aracılığıyla da öğrenebilir. Bir başka deyişle ABD, bu konuda da Türkiye’ye çifte standart uygulamaktadır. Türkiye asla S-400 Füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermemelidir” dedi.

 

Kamuoyu.orgKamuoyu.org